Corana virus salgını

Corona Virüsü 2019 yılının aralık ayında Çinin Wuhan  kentinde ortaya çıkan  ve hızlı  bir şekilde dünya  geneline yayılarak küresel salgın haline dönüşen bir  sorun haline geldi.

Hastalığın kuluçka  dönemi (hastalığın ortaya çıkma dönemi) 2-14 gündür. Hastalığın ilk belirtilerinden biri ise yüksek ateş oluşturuyor. Bunu Burun akıntısı, Boğaz ağrısı, kuru öksürük ve  Solunum  şikayetleri.

COVID-19,  Soğuk algınlığı  ve Grip ile Karşılaştırılaması

Belirtiler Corona Virüs Soğuk algınlığı Grip
Ateş sık nadiren sık
Yorgunlukluk bazen bazen sık
Öksürük sık çok az sık
Hapşırık hayır sık hayır
Vücut ağrıları bazen sık sık
Burun akıntısı ve  hıçkırmak  seyrek sık bazen
Boğaz ağrısı bazen sık bazen
Baş ağrısı bazen seyrek sık
Kısa  nefes alma bazen hayır hayır

 

Sars CoV.2. Virüsleri  grip virüsleri gibi boğazda çoğalıyorlar, alt solunum yolları  enfeksiyonuna  ve  sonra akciğer iltihabına(Pönomiye) sebep olurlar. Bazı hastalarda ateş titremesi, boğaz ağrısı, baş  ağrısı ve  ishal belirtilerle  ortaya çıkar. Dünya Sağlık Teşkilatının (WHO)  verilerine  göre vakaların % 80 ni orta  ağırlıkta  çekiyor.% 14  oranda   bu virüse  yakalanılan vakalar  ağır  semptomları(belirtileri)  olur,  Nefes darlığı, % 5 oranda  yaşamı tehdit eden   bulgularla(nefesin  durması, septik şok ve  bir çok  organların  iflası) geçiyorlar. ve kişi ölüyor. 65  den   yukarı yaşdaki hastalar ve  hastalar kronik  solunum hastalıkları,  Yüksek tansiyon, Kalp ve  dolaşım hastalıkları  ve  Şeker hastalıkları varsa; bunların yaşamı tehdit eden  bulgularla bu hastalığı geçirirler. Burda  ölüm  riski oldukça  fazladır.

Orta  ağırlıktadaki  vakaların  iyileşmesi  ortala  olarak  2 hafta  sürer. Ağır bulgularla gelen vakaların  iyileşmesi  3 hafta  sürer.  Gripte  ölüm oranı  % 0,1 -0,2 dır. Virüs-Sars Virüsünde  ölüm  oranı 1-2. gripe  göre 10 kat daha  çoktur.

 

Neler yapılır:

Kişiler kendisini karantina almalı. Evde kalmalı. Kimseyi  misafir olarak kabul etmemeli.

Hijyen  şartlarına iyi uymalı. Ellerini sık sık yıkamalı. Mümkünse  Kolonya  ve başka dezenfekte maddesiyle  yıkamalı.

Her gün duş yapmalı. Sıcak duştan sonra  bir soğuk duş almalı (1-2) dakiki, sonra tekrar sıcak  duş almalı. Bu  bağışıklık  sistemini uyarır. Vücudun  Virüse karşı  dirençli olmasını sağlar.

İyi  uymalı ve  iyi dinlemeli.

Bol meyve  ve sebze  yiyemeli

Yeterli kadar  Protein almalı: Örneğin 70 kg  ağırlıktaki kişi 70 Kg Protein  almalı.  100 gr et içinde 18 gr Protein  var.  Süt, Yumurta ve Baklagillerde Protein  var. 100 gr Baklagillerde 18 gr. Protein var.

Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar  almalı. Bir tas Yoğurt buna  1 Çorba kaşığı bal, 1 çay  kaşığı  Zerdeçal, 1 çay  kaşığı Zencefil  ve 1  çay kaşığı kara birer karıştırıp  sabah ve  aksam yemeli.  Kefir, sarımsak, Turşu ve  kırmızı Turp.

 

C Vitaminli  yüksek gıdalar.  Beta glukanlar, çinko, kara mürver  ekstresi, Kuş burnu alınmalı.

Beta  glukan,  ekmek mayası hücre duvarından  ekstrakte  edilen basit bir  polisakkarittir. Bağışıklık sistemimizin  ilk  savunmasını yapan  makrofajlar (beyaz kan hücreleri ) üzerindeki  özel yüzeylere bağlanarak , bağışıklık sistemini aktive  etmesinden  dolayı yıllardır bağışıklık sistemi destekleyici olarak  ün kazanmış tamamen  doğal bir  besin  maddesidir.

Bir avuç  kurutulmuş kuşburnu, bir ayva,  1 çubuk tarçın, 7-8 tane Karanfil ve  biraz gül kökü. kaynatıp  sabah ve akşam  bir bardak içmeli.

Haraket ve  sporda  vücudun  direncini  artırır.

2-3 L günde  su içmeli.

Sigara  içiyorsanız, lütfen hemen  bırakınız.

1 litre  suyu kaynadıktan  sonra buna 10 çay kaşığı tuz koyup karıştırılır. Günde 5-6 defa bu suyla  boğaza gargara yapılır.

Psikolojik olarak insanı çok etkiliyor. Kişilerde belirsizlik, endişe, caresiziliğe, panik, kıtlık korkusuna ve ölüm  korkusuna sebep oluyor. Ben  beş yıldır makarna  almadım. Dün  alış veriş yaptım. Eve  geldim. Beş  paket makarna aldığımı tespit ettim. Buda az olan vücut direncinin az olmasına  sebep oluyor. Sonucunda  hastalığın daha ağır  geçirmesine sebep oluyor. Burada önemli olan  sakin olmak , gerekenleri yapmak ve sabırla beklemek. gerekirse  gecici olarak sakinleştirci ilaç almak gerekir.

 

Viral hastalıklarında( virüslerin  yaptıkları hastalıklarda)  plaquenil veya Oseltamivir ilaçların  kullanıldığını ve   iyi sonuçlar verdiğini yazılıyor.